Co to są usługi społeczne?
Usługi społeczne to wspólne działania o charakterze niematerialnym dedykowane osobom, rodzinom i społeczności lokalnej. Ich celem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez zaspakajanie aktualnych potrzeb.
Usługi społeczne poprawiają warunki życia i tworzenie równych szans dla wszystkich grup społecznych oraz zwiększają ich zdolność do pełnego uczestnictwa z życiu społecznym.
Oznaczają działania z zakresu:
- polityki prorodzinnej,
- wspierania rodziny,
- systemu pieczy zastępczej,
- pomocy społecznej,
- promocji i ochrony zdrowia,
- wspierania osób z niepełnosprawnościami,
- edukacji publicznej,
- przeciwdziałaniu bezrobociu,
- kultury,
- kultury fizycznej i turystyki,
- pobudzania aktywności obywatelskiej,
- mieszkalnictwa,
- ochrony środowiska,
- reintegracji zawodowej i społecznej.
Jakie usługi realizujemy?
- Indywidualne poradnictwo psychologiczne dla dorosłych.
- Indywidualne poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży.
- Poradnictwo specjalistyczne profilaktyki uzależnień.
Poradnictwo specjalistyczne jest świadczone osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, bez względu na posiadany dochód.
Obejmuje przede wszystkim osoby, które mają problem z uzależnieniem od alkoholu bądź borykają się z problemem alkoholowym w swojej rodzinie.
W Centrum Usług Społecznych w Ostrowcu Świętokrzyskim poradnictwo specjalistyczne obejmuje wsparcie psychologa dla osób dorosłych, psychologa dla dzieci i młodzieży oraz specjalisty profilaktyki uzależnień.
Osoby zainteresowane ww. usługami społecznymi prosimy o kontakt z pracownikiem Centrum Usług Społecznych w pokoju 1.10, pod numerem telefonu: 41 276 76 48 lub 513 363 634. - Praca socjalna
Przysługuje wszystkim osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód.
Praca socjalna ma na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi oraz rozwinięcia lub wzmocnienia aktywności i samodzielności życiowej. Praca socjalna prowadzona jest w oparciu o dokonanie diagnozy sytuacji klienta przez pracownika socjalnego, opracowanie planu pomocy i wsparcia w zależności od indywidualnej sytuacji oraz posiadanego potencjału osoby lub rodziny.
Pomoc w ramach pracy socjalnej obejmuje w szczególności:- udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych
- poradnictwo dotyczące udzielania pomocy przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe
- pobudzanie społecznej aktywności i inspirowanie do działań samopomocowych w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych osób, rodzin, środowisk społecznych
- Szkoła Rodziny – spotkania odbywają się w każdą środę w Centrum Usług Społecznych
w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Świętokrzyskiej 22 piętro IV, pokój 4.11 w godzinach od 15:00 do 17:00.
Głównym celem jest wsparcie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczej. Zajęcia zawierają mini wykłady, gry rodzinne, dyskusję, a przede wszystkim ćwiczenia mające na celu nabycie wiedzy na temat właściwej komunikacji, budowania poczucia własnej wartości, wzajemnego szacunku i zaufania. Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami. Proponujemy następujące działania:- zajęcia animacyjne z młodszymi dziećmi,
- zajęcia socjoterapeutyczne z młodzieżą,
- zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dla rodziców,
- konsultacje logopedyczne,
- pomoc psychologiczna,
- profilaktyka uzależnień,
- inne w zależności od potrzeb i oczekiwań osób biorących udział.
- OSL – Organizowanie Społeczności Lokalnej
Jest to praca ze społecznością lokalną polegająca na ulepszaniu i wzbogacaniu życia społecznego w ramach długofalowego planowania, badania i organizowania tej społeczności. Jej zasadniczym celem jest wspomaganie rozwoju środowiska, aktywizowanie, inspirowanie do pozytywnych zmian, przekształcanie zachowań i postaw ludzi zamieszkałych w tym środowisku. Ważnym elementem jest również tworzenie warunków do właściwego rozwoju jednostek i grup należących do danej społeczności, jak również budowanie więzi emocjonalnych, przełamywanie anonimowości i izolacji społecznej.
Do działań o charakterze aktywizacyjno – integracyjnym zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy chcieliby zaangażować się w działania na rzecz swoich społeczności lokalnych.
Szczegółowych informacji na temat planowanych działań w ramach OSL udzielają – Organizatorzy Społeczności Lokalnej Centrum Usług Społecznych w Ostrowcu Świętokrzyskim:
Kłys Magdalena – tel. 883 508 999 Kozińska Katarzyna – tel. 883 522 999 - Usługi asystencji osobistej w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ,,Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Program skierowany jest do:- dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoznaczne do w/w, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługa asystencji ma na celu zapewnienie wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności w miejscu zamieszkania oraz poprawy funkcjonowania w życiu społecznym.
W najbliższym czasie zaczniemy realizację:
- usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ,,Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 oraz opaski bezpieczeństwa – opieka na odległość w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ,,Korpus Wsparcia Seniorów” 2025.
Program ma na celu wsparcie członków rodziny lub opiekunów, poprzez uzyskanie pomocy w formie opieki wytchnieniowej. Usługa opieki wytchnieniowej przysługuje w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego tj., dziećmi od 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobą niepełnosprawną posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoznaczne do w/w, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). - opaski bezpieczeństwa – opieka na odległość w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ,,Korpus Wsparcia Seniorów” 2025.
Wsparcie polegające na zapewnieniu opieki na odległość za pomocą opaski bezpieczeństwa oparte jest na najnowszych rozwiązaniach cyfrowych. Skierowane jest do seniorów w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są wstanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Opaska bezpieczeństwa wyposażona jest w przycisk SOS służący do wezwania pomocy w sytuacjach nagłych oraz mierzy podstawowe parametry życiowe takie jak: tętno, ciśnienie krwi, saturację.
Osoby zainteresowane ww. usługami społecznymi prosimy o kontakt z pracownikami Centrum Usług Społecznych w pokoju 3.19 i 3.22, pod numerami telefonów: 41 276 76 18 lub 41 276 76 50
od poniedziałku do piątku w godzinach: od 7:00 do 9:00 oraz od 14:00 do 15:00.
Aktualnie podejmujemy działania, które umożliwią nam realizację usług społecznych w 2025 roku. Zachęcamy do śledzenia tej zakładki, ponieważ będziemy w niej na bieżąco umieszczać informacje
o dostępnych usługach.