Pomoc materialna dla uczniów (stypendium, zasiłek szkolny)
Pomoc materialna przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno – wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne
Stypendium szkolne przysługuje, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 823,00 zł miesięcznie.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu,
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach,
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
O stypendium szkolne może starać się uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie i występujących w rodzinie innych problemów – bezrobocie, choroba, wielodzietność. Stypendium przysługuje uczniom i słuchaczom do 24 urodzin, ale nie mogą się o nie ubiegać studenci ani dzieci z oddziałów „0”. Stanowi ono refundację poniesionych kosztów zakupu niezbędnego wyposażenia ucznia. Wypłacane jest więc po okazaniu dokumentów poświadczających te zakupy. Jeśli jednak kogoś nie stać na wyłożenie pieniędzy za zakup przyborów szkolnych, może najpierw dostać pieniądze, a później przedstawić dokumenty zakupu. Uznawane będą wydatki poniesione po 1 lipca każdego roku.
Ubiegając się o nie, trzeba przedstawić dochody z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu – z miesiąca złożenia wniosku. Do wniosku o stypendium powinny być dołączone dokumenty potwierdzające wysokość dochodów członków rodziny ucznia. Zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów, można złożyć, w uzasadnionych przypadkach, oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Jeśli natomiast rodzina korzysta z pomocy społecznej, wystarczy do wniosku dołączyć oświadczenie, że z takiej pomocy korzysta. Do dochodu rodziny nie są zaliczane m. in.: pomoc rzeczowa, zasiłki celowe, świadczenie wychowawcze.
Wysokość stypendium uzależniona jest od dochodu rodziny oraz od wysokości poniesionych wydatków.
Wnioski w formie papierowej pobiera się w Zespole d. s. Świadczeń Rodzinnych, V piętro pokój nr 5.15 przy ulicy Świętokrzyskiej 22.
Składanie wniosków na nowy rok szkolny rozpoczyna się od 1 września i trwa do 15 września każdego roku.
Wypełnione wnioski należy składać w pokoju 5.15 – V piętro.
Należy pamiętać, że uczeń lub słuchacz musi być mieszkańcem Ostrowca Świętokrzyskiego.
Podkreślamy, że w opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej: obuwie i odzież mogą stanowić pomoc o charakterze edukacyjnym jedynie w sytuacji, gdy wiążą się w sposób oczywisty i bezpośredni z procesem edukacji ucznia (np. kimono dla ucznia trenującego karate). Natomiast zakup codziennej odzieży lub obuwia, umożliwiającego uczniowi dotarcie do szkoły (kurtka, buty,) nie może być finansowany w ramach stypendium szkolnego. Taki wydatek powinien zostać pokryty np. ze świadczenia wychowawczego , które jest przeznaczone właśnie na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem potomka.
Stypendia szkolne przyznawane są decyzją dla konkretnego ucznia, a nie na rodzinę, dlatego koszty poniesione powinny stanowić indywidualny wydatek, np. na zakup jednej pary obuwia sportowego, z przeznaczeniem na zajęcia wychowania fizycznego, dla konkretnego dziecka.
Zasiłek szkolny
W wyjątkowych wypadkach może być przyznawany uczniowi zasiłek szkolny. Może go otrzymać uczeń, którego rodzina z powodu zdarzenia losowego potwierdzonego dokumentami znajduje się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Sytuacja ta powoduje brak środków finansowych na pokrycie kosztów edukacji ucznia. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.zasiłku.